We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Diamond Lattice 1.83m x 600mm DT9
In stock
SKU
F00003178
This Diamond Lattice panel is constructed from square-edged and smooth-planed battens that are overlaid and mounted in a perimeter frame which is also smooth-planed. All the timber is Pressure Treated to protect it from rot so the finished product will last many years. Mount to an external wall or fence to create a garden feature that can support climbing plants whilst also improving the privacy of your outside space.
View full product description
£30.95
£25.79
£30.95
£25.79
Click &
CollectAvailable to click and collect from your nearest branch.
Bulk buy
discounts availableGet in touch with our sales team.
| Colour | Green |
|---|---|
| Width | 6ft |
| Treatment | Pressure Treated |
| Frame | 30 mm x 30 mm |
| Height | 2ft |
| Lattice Gaps from Inside Edges | 40 mm |
| Lattice Thickness | 8mm |
| Lattice Width | 20 mm |
| Size | 60cm x 183cm |









